Jak szykowne kreacje Cowella podbiły świat.

 * Il Divo sprzedaje więcej albumów aniżeli SusanBoyle – prawie 27 milionów
 
By Jenny Johnston
 

Sound of success: Simon Cowell surrounded by Il Divo, (from left) Carlos Marin, Sebastien Izambard, David Miller and Urs Buhler

” Co my mamy? Czarne garnitury. Piękne ,czarne, przydzielone garnitury, ale jaki masz wybór pośród czarnych garniturów. Możesz mieć standardowy krój lub inną podszewkę ale zawsze będzie to garnitur.”
Sebastien Izambard przytakuje mruknięciem i podkreśla, że obecność Katherine Jenkins mogłaby być troszkę mniej zaznaczona.” Nie chcę mieć depilowanych nóg” – mówi – ” nie jestem pewien czy mógłbym tak wystąpić w sukni balowej”.

Po godzinie w spędzonej w tym wesołym towarzystwie […] czuję, że prawdopodobnie ich znakiem rozpoznawczym są noszone w nieskończoność garnitury. Wyobrażcie sobie sytuację, gdzie każdy zastanawia się co włożyć.  Skończyłoby się łzami ( w najlepszym przykładzie -przyp. tłum.). Na scenie muszą śpiewać w cudownej harmonii, poza nią, to już inna sprawa. Kłócimy się, kiedy głośno mówię  słowo “tandeta””. David jest przerażony i chce dokładnie wiedzieć, która piosenka  mogłaby być uznana za beznadziejną.
” Uhm..wszystkie? Czy też te które pochodzą z filmu “Titanic” i wykonywane przez Celine Dijon? Ale z drugiej strony należą do najbardziej popularnych na świecie” – dodaje – ” najbardziej płomienne, pełne emocji…”. Sebastian lituje się nade mną i zauważa “Nie, zgadzam się z nią ( Jenny Johnston). Niektóre z piosenek są tandetne ale zmieniamy je w coś innego.Wtedy Urs Buhler podkreśla, że niektóre piosenki o które byli poproszeni, były tak bardzo złe, że musieli odmówić. Carlos Marin[…] dodaje swoje trzy grosze, tyle , że trudno cokolwiek  usłyszeć w całym zamieszaniu.

Słuchając tych wypowiedzi, zastanawiasz się , czy to możliwe aby przedstawiciele różnych narodowości doszli do porozumienia.Są tacy jacy są, cztery różne charaktery , cztery indywidualności, czy nie zgadzają się ze sobą ,czy doprowadzają do kłótni? ” Kłótnia wisi na włosku” – mówi david – ” Poważnie. Bardzo się różnimy a kiedy Simon zrobił z nas zespół nie zadawał pytań “Czy będą panowie robili postępy?” To nie tak. “Zostaliśmy wybrani ze względu na głosy i rodzaj przyszłej współpracy. Kiedy to się stało zaczęliśmy się rozwijać. Jesteśmy przyjaciółmi, jesteśmy dorośli więc zdarzają się sytuacje kiedy nie zgadzamy się ze sobą.” ” Plusem jest to” – zauważa Carlos –  “że ostatecznie mamy wystarczające umiejętności językowe aby wyrazić swoje własne zdanie. Na początku nie mówiłem dobrze po angielsku, więc kiedy denerwowałem się nie miałem wystarczających słów do wyrażenia swojego zdania. Bardzo często używałem wulgaryzmów.”
  To cud, że pomysł Cowella zadziałał i to jak. Mija prawie 10 lat od kiedy tych czterech, którzy marzyli o swojej własnej karierze solowej – trzech z nich w operze a Sebastien na scenie pop we Francji – zostali połączeni i zaproszeni do przesłuchania przez wszechmocnego Cowella, który połączył różne style w jedną supergrupę.
Dwa lata zajęło Cowellowi przygotowanie wizerunku Il Divo i nie każdy był przekonany, tak jak on, że świat potrzebuje czterech młodych Pavarotti , którzy swój talent poświęcą muzyce pop.”Pomyślisz, że to szaleństwo” – mówi Urs – najbardziej sceptyczny i mówiący wprost na temat owego przedsięwzięcia.” Nie sądziłem, że to zadziała. Zostałem przesłuchany przez Simona w jego biurze, bez akompaniamentu a on wyjaśnił mi co chce zrobić. Powiedziałem: < No cóż, myślę, że to nie zadziała ale spróbuję jeśli mi zapłacisz > . Pomyślałem, że opłata wystarczy mi na opłacenie czynszu na sześć miesięcy. Nie spodziewałem się długoterminowego planu, Simon nie mógł przewidzieć czy wytrzymamy nawet 10 lat.” Il Divo nie tylko jest razem ale stanowi światowy fenomen ponieważ widownia nie ma dość ich wystepów ( wiekszość piosenek śpiewają po włosku, francusku i hiszpańsku – “ponieważ to najbardziej romantyczne języki)
[…] Stwotrzyli nowy gatunek muzyki – skrzyżowali pop z operą, są uwielbiani przez kobiety, przyciągają uwagę wielu różnych ludzi. Seb opowiada zabawną historię o zgubionym bucie, która wydarzyła sie wtedy gdy zespół siedział na scenie, machał nogami i śpiewał z całego serca. Widownia przesunęła  się w stronę sceny, każdy chciał dotknąć swoich ulubieńców ale jedna dziewczyna była najbliżej i zdjęła jeden but z nogi Seba. Buta nigdy nie zobaczył  – ” nawet nie pojawił się na eBay” – mówi Seb -” ale drugiego sprzedałem na aukcji charytatywnej”. ” Mężczyżni też nas kochają” – uśmiech się Carlos – ” śpiewajcie pięknie chłopcy ponieważ dostanę za to nagrodę wieczorem”. Carlos jest jedynym kawalerem ale oni wszyscy są uroczy, albo tez garnitury , które zawsze mają od Armaniego. Kiedy pojawili się na scenie, założono, że  to mistyfikacja. ” Pamiętam zarzut, kiedy mówiono ,że na okładce albumu widać męskie modele a wykonawcą jet ktoś inny” – śmieje się David – ” Oczywiście to nie była prawda”. Nawet Simon Cowell nie mógłby przewidzieć w swoich poszukiwaniach połączenia utalentowanych artystów równie dobrze wyglądających w garniturach Armaniego.Czy ten sukces świadczy o geniuszu Simona , czy tez miał zwyczajne szczęście?. “Jedno i drugie, tak myślę” – mówi Urs – ” nie sądzę aby miał temu podobny plan na długi dystans. Podpisaliśmy umowę na jedno nagranie i nikt nie myślał o trasie koncertowej. Dostaliśmy kredyt na nagranie ponieważ nikt w to nie wierzył.”

Cowell jest teraz mniej zaangażowany aniżeli to było na początku, tzn. ” Angażuje się sporadycznie” – mówi Urs  – ” bierze udział podczas rozmów dotyczących wyboru piosenek.” Czy zawsze ma rację? ” Zabawne, ale tak, ale mówi również kiedy się myli, co jest wyjątkową cechą dla kogoś kto jest królem świata (muzycznej krytyki – przyp. tł).Przypuszczali, że Il Divo skończy karierę, kiedy David wrócił do opery i wystąpił w ” Traviacie”  – jednak to pierwsza główna rola Davida  w ostatnich 10 latach. David jest tym, którego drażni określenie ludzi ze świata opery jakoby  Il Divo to jedynie zabawne postaci. Opowiedział historię z ubiegłorocznej trasy koncertowej w Kanadzie. Koncert przyciągnął uwagę znanej sopranistki przebywającej w tym samym mieście. ” Przesłała wiadomość, że dowiedziała się o występie i dodała < Boże, nie, znowu Il Divo. Mdli mnie>. Niektóre fanki sprowokowały ją …więc dodała, że ma wątpliwości co do nas, którzy uważają siebie za śpiewaków operowych a używają mikrofonu”. ” Największa krytyka pochodzi od ludzi, którzy są ignorantami i do końca nie wiedzą co robimy. Nigdy nie twierdziliśmy, że śpiewamy w stylu operowym. Jesteśmy po prostu śpiewakami operowymi, którzy śpiewają pop.” – przytakuje Urs – “Wszyscy chcą żebyśmy śpiewali “Nessun Dorma”. To zły pomysł. To nie nasz styl” 
Il Divo wprawia swoich odbiorców w osłupienie śpiewając muzykę pop ( w wykonaniu śpiewaka operowego – przyp.tł), co jest znacznie trudniejsze od opery. Urs mówi -” Musisz nauczyć się śpiewać z mikrofonem, musisz zaadaptować swoją technikę, śpiewasz ciszej ale nadal wykorzystujesz technikę operową ponieważ wszystkie piosenki kończą się wielkim finałem . Więc to co robimy jest trudniejsze aniżeli występ śpiewaka operowego. Wiem, że jestem lepszym wykonawcą aniżeli 10 lat temu.”
Pytam o ich życie. Czy mają baseny, domy, szybkie samochody? 
” Nie. Mieszkam w Londynie i jeżdżę dwunastoletnim samochodem wartym £2,000″ –  mówi Sebastien. David odpowiada,że mieszka w apartamencie w Nowym Jorku. Carlos przeprowadził się do Paragwaju. Urs mieszka w Londyni i nie prowadzi życia w stylu Carlosa. ” Masz prawdopodobnie inne wyobrażenie o naszych zarobkach” – mówi – Simon Cowell zarabia dużo pieniędzy…”

W tym roku ponownie wyruszaj w trasę koncertową – z Katherine Jenkins – co będzie powodować zazdrość w garderobie. Czy ich garnitury będą tym razem tańsze?
” Mogłabyś pomyśleć, że tak?”  – mówi David  – ” Gdyby pochodził od H&M, Next to byłby dobrze dobrany ale Simon Cowell od początku był przy jednym projektancie i Armani ubiera nas od pierwszego dnia, chociaż na początku był jeden garnitur dla każdego. Podczas ostatniej trasy mieliśmy po cztery garnitury szyte na miarę. Katherine ma prawdopodobnie 400 różnych sukienek.”

Advertisements

One thought on “Jak szykowne kreacje Cowella podbiły świat.

  1. Świetnie,wybieram się na ich koncert do Trójmiasta,mam nadzieję,ze pani K.J.nie zakłóci odbioru bo ich czwórka w zupełności mi wystarczyła.Piękne głosy,podoba mi się szczególnie głos Ursa I Sebastiana,Carlosa jest momentami za mocny ale w finale piosenek idealny.Podziwiam ich za połączenie charyzmy,silnych osobowości a jednocześnie wspólnoty na scenie a w wywiadach czuje się ich przyjaźń.Chapeau bas

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s